O Lipowym Domu
Wszystko zaczÄĆo siÄ ponad dwadzieĆcia lat temu. SiedziaĆam na morenowym pagĂłrku, z ktĂłrego rozciÄ gaĆ siÄ cudowny widok na ĆÄ ki, lasy i jezioro w dole. PowrĂłciĆ obraz domu, ktĂłry rysowaĆam jako dziecko - czerwony dach, ganek, niebieskie okiennice, na pĆotku kotek a na podwĂłrku pies. To miejsce na mĂłj dom, pomyĆlaĆam. Jeszcze teraz, gdy wspominam tÄ chwilÄ mam gÄsiÄ skĂłrkÄ - bo jak tego dokonaÄ w pojedynkÄ, mieszkajÄ c w Warszawie, nie znajÄ c tutaj nikogo a co najwaĆŒniejsze nie majÄ c ĆŒadnego pomysĆu, co mogĆabym tu robiÄ. ByĆam na ĆŒyciowym zakrÄcie i budowa domu staĆa siÄ dla mnie nadaniem nowego, symbolicznego sensu. PoczÄ tkowo miaĆ byÄ to dom wakacyjny dla mnie i dla czwĂłrki moich dzieci ale ĆŒycie napisaĆo inny scenariusz. Kiedy myĆlaĆam o nazwie dla domu od razu przyszĆa najprostsza odpowiedĆș. Dom poĆoĆŒony jest we wsi Lipowo, w sercu Mazurskiego Parku Krajobrazowego, w Puszczy Piskiej, nad krysztaĆowo czystym jeziorem Majcz Wielki. Na pustej dziaĆce staĆ jeden jedyny pieĆ, drzewa ĆciÄtego tuĆŒ przy ziemi. PostanowiĆam go zostawiÄ. WkrĂłtce wyrosĆo z niego kilka gaĆÄzi, ktĂłre teraz sÄ duĆŒÄ lipÄ z dziuplÄ ukrytÄ w Ćrodku. Jej szeleszczÄ ce liĆcie ĆÄ czÄ siÄ z dĆșwiÄkami znad jeziora, tworzÄ c wyjÄ tkowÄ pieĆĆ natury, zmieniajÄ cÄ siÄ wraz ze zmianami pĂłr roku. Lipa to symbol goĆcinnoĆci i spokoju. Lipowy Dom dziaĆa nieprzerwanie od 16 lat. StaĆ siÄ miejscem wielu zdarzeĆ, wzruszajÄ cych chwil, wspĂłĆpracy wielu osĂłb, ktĂłrym zawdziÄcza swĂłj charakter ale przede wszystkim miejscem spotkania ludzi o podobnych potrzebach. I miejscem spotkania samemu ze sobÄ .
O mnie
Z wyksztaĆcenia jestem geografem, o specjalizacji ochrony i ksztaĆtowania krajobrazu. Nigdy nie pracowaĆam w zawodzie ale z perspektywy czasu widzÄ jak wszystko w moim ĆŒyciu ĆÄ czy siÄ i wynika jedno z drugiego. UĆmiecham siÄ na myĆl, ĆŒe to przecieĆŒ krajobraz ksztaĆtuje mnie o wiele bardziej niĆŒ ja jego. MogÄ mu co najwyĆŒej nie przeszkadzaÄ. W tym samym czasie, kiedy rozpoczÄĆam budowÄ Lipowego Domu, zainteresowaĆam siÄ masaĆŒem - najpierw ukoĆczyĆam kurs refleksoterapii a potem kilkuletnie szkolenie na masaĆŒystkÄ hawajskiego masaĆŒu Lomi Lomi Nui. MiaĆam wspaniaĆych nauczycieli - DanusiÄ i Jurka AdamczykĂłw, Susan Floyd i Ann Lemieux. Od kilkunastu lat jestem czÄĆciÄ kobiecego krÄgu, ktĂłry prowadzi Joanna Rus. Wiele jej zawdziÄczam. WĆasne doĆwiadczenia oraz ciekawoĆÄ prowadziĆy mnie dalej ĆcieĆŒkÄ pracy z ciaĆem. Nic nie byĆo zaplanowane, po prostu w odpowiednim momencie spotykaĆam odpowiednich ludzi. UkoĆczyĆam czteroletniÄ szkoĆÄ psychoterapii poprzez ciaĆo w Essential Psychotherapy Institute prowadzonÄ przez VedantÄ Aspioti, gdzie nadal uczestniczÄ w spotkaniach i szkoleniach. UkoĆczyĆam 3-letni Instytut Terapii Psychosomatycznej ze specjalnoĆciÄ praktyk Somatic Experiencing. To metoda skutecznego leczenia objawĂłw traumy. Moc tej subtelnej a jednoczeĆnie gĆÄbokiej pracy jest ogromna. PrzyjmujÄ w Lipowie podczas warsztatĂłw, raz w miesiÄ cu w gabinecie w Warszawie oraz oferujÄ sesje online.
O Kuchni
Uwielbiam gotowaÄ i tworzyÄ nowe menu, tak aby zmieniaĆo siÄ wraz z porami roku, zaskakiwaĆo i przede wszystkim dawaĆo duĆŒo radoĆci. ProwadzÄ kuchniÄ wegetariaĆskÄ , zbalansowanÄ i smacznÄ . PiekÄ chleb i pasztety, ciasta i ciasteczka, robiÄ przetwory z warzyw kupowanych od sÄ siadĂłw. MojÄ specjalnoĆciÄ sÄ zupy, Buddha Bowls i saĆaty. Buddha Bowls, ktĂłre robimy sÄ zgodne z Narodowym Kongresem Ć»ywienia, ktĂłry nieaktualnÄ juĆŒ piramidÄ ĆŒywienia zastÄ piĆ Talerzem Zdrowego Ć»ywienia. Nasza kuchnia oferuje wszystko, czego potrzebujemy w zbalansowanej diecie: najwyĆŒszej jakoĆci zboĆŒe, biaĆko pochodzenia roĆlinnego, pieczone i surowe warzywa, kieĆki, orzechy i kiszonki, ktĂłre same robimy. CaĆoĆÄ dopeĆnia sos, dobrany smakowo do charakteru miski. Winegret do saĆat, ktĂłre podajemy na kolacjÄ z ciepĆymi potrawami, robiÄ na wyĆmienitej oliwie z hiszpaĆskiej firmy obsypanej nagrodami. JakoĆÄ produktĂłw jest dla mnie najwaĆŒniejsza â tofu i tempeh kupujÄ od dostawcĂłw z certyfikatami bio. SaĆata jest codziennie inna i czÄsto pytacie o ciekawy dobĂłr skĆadnikĂłw. To moje maĆe czarowanie. Mamy teĆŒ ogrĂłdek warzywny na bieĆŒÄ ce potrzeby kuchni. PomagajÄ mi w tym mieszkaĆcy wsi, ktĂłrym jestem bardzo wdziÄczna bo bez nich nie byĆoby to moĆŒliwe.